Zájezd do Anglie pro žáky 8. a 9. ročníku

Londýn 

29. 4. - 3. 5. 2023 

Po pandemické odmlce se naše škola vypravila s žáky osmých a devátých ročníků na výlet do Londýna. Zájem byl obrovský, autobus byl naplněn do posledního místa. Odjížděli jsme 29. 4. 2023 ve 13 hodin od školy, abychom druhý den ráno zahájili prohlídku v Greenwich u nultého poledníku. Viděli jsme městečko Greenwich a tržnici, prohlédli jsme si loď Cutty Sark. Lodí po řece Temži jsme doputovali k pevnosti Tower, při prohlídce jsme nevynechali korunovační klenoty. Některé koruny a další artefakty ovšem chyběly, protože se blížila korunovace Karla III. Den jsme završili na mostě Tower Bridge. Pak přišlo ubytování v rodinách. 

Další den jsme prozkoumali uličky Windsoru pod majestátním hradem, jedním ze sídel britské královské rodiny. Zašli jsme k Etonu, viděli komplex škol, kam chodili princové William a Harry, a viděli jsme i skupinky místních studentů, jak ve fracích kráčí ze školy. Odpoledne nás čekaly 4 hodiny v kouzelných kulisách a rekvizitách z filmů o Harrym Potterovi. Poslední den s programem byl opět bohatý – i když znovu velmi ovlivněný chystanou korunovací. Všudypřítomné zátarasy, vlaječky a výzdoba, skupiny policistů, pozměněná atmosféra města – to byl vlastně unikátní zážitek, který se jen těžko může opakovat. Viděli jsme jen kousíček z Buckingamského paláce, ale před ním stály tribuny, za zátarasami už dokonce stanovali fanoušci monarchie, aby jim nic neuniklo… A pokračovali jsme na London Eye, odkud jsme si prohlédli všechno bez omezení. Mezitím procházela ulicemi demonstrace zdravotníků. Hlučící dav jsme museli raději podjet metrem, abychom se zastavili na Trafalgar square, Piccadilly Circus a v China Town. I samotné cesty metrem byly adrenalinový zážitek, ale zvládli jsme to beze ztrát! Nakonec přišlo Science Museum plné exponátů ze všech možných vědeckých odvětví – o vesmíru, medicíně, technice, science fiction a podobně. 

Večer jsme nasedli do autobusu a jeli domů. Pan řidič dokázal zvednout atmosféru natolik, že se zpívalo, vyprávěly se vtipy a cesta uběhla jako nic. Ve středu 3. 5. kolem 13. hodiny jsme byli zpět v Měříně, plní zážitků a vzpomínek. 

Mgr. Jana Filipová